Układanie wykładziny PCV na klatce schodowej – finisz

Dodano: 4 listopada 2013

Witam ponownie, w dzisiejszym wpisie pokażę prace prowadzone na suchej i wyrównanej i wyczyszczonej posadzce. Na początek garść zdjęć hardwarowych:)

Niestety nawet niewielka praca wymaga sporej ilości sprzętu, ale najważniejsze, że bez przeszkód zmieściliśmy się  na piętrze. Po wyrównaniu podłoża trzeba wytyczyć linie pomocne przy układaniu, wygląda to mniej więcej tak:

Przed nami etap rozprowadzania kleju – postanowiłem, że nie będę podawał żadnych nazw i „reklamował” konkretnych produktów, choć nie wykluczam, że prędzej czy później skuszę się na kilka recenzji – wbrew pozorom jest to również precyzyjna część pracy, warstwa musi być jednakowa i dokładnie rozprowadzona, nie można też przesadzać z ilością kleju.

Poszczególne etapy wyglądają tak:

Teoretycznie czas podeschnięcia kleju, kiedy warstwa będzie optymalna dla położenia na niej wykładziny, to w tym wypadku około 40 minut, jednak można pomóc sobie nagrzewnicą i trochę przyśpieszyć ten proces. Jeśli uznamy, że klej stwardniał, można zacząć rozkładać wykładzinę. W naszym wypadku (mimo niewielkiej powierzchni) rolka ważyła dość sporo i aby wszystko poszło zgodnie z planem, rozkładaliśmy ją w trzy osoby. Najważniejsze jest pierwsze położenie wykładziny (zaczynamy od środka), jeśli coś źle pójdzie, czeka nas ciężkie odrywanie rolki od kleju. Jako ciekawostkę powiem, że wałek, którego w tym przypadku używaliśmy, waży dokładnie … 50 kg – to wcale nie jest dużo:)

Warto pamiętać o detalach – w tym przypadku listwa wykończeniowa pod kolor wykładziny:

W przypadku ostatnich 3 postów korzystałem z aparatu w telefonie (Xperia S), jak dla mnie zdjęcia nie odbiegają od jakości robionych Olympusem i chyba będę częściej szedł na łatwiznę pod tym względem;) Czas całkowity pracy przy tym zleceniu wyniósł prawie 10 godzin (zrywanie, reperacja, wylewka, klejenie, układanie, wykończenie) , więc jak widać nawet niewielka praca, jeśli ma być solidnie wykonana, wymaga odrobinę czasu.

Odwrót z placu boju –

Dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam!